Vandringspriser 2018

Bästa uppfödare

Plac Namn Poäng
1 Engelaiz 166
2 Twinbox 72
3 Teamwork 57
4 Rubigo 48
5 Hausse 32
6 Swedbox 31
7 Farickos 25
8 Albinsson's 24
9 Mythique's 19
10 Honeybox 17



Gunnerfälts Vandringspris - till minne av Kici och Alf

Plac Hundens namn / Ägare Poäng
  Ingen ansökan

Bästa Allround Boxer 2018

Plac  Hundens namn / Ägare Poäng
1 Engelaiz Chelsea, Cecilia Borgljung, Falun 33
2 Twinbox W's Sugar Rush, Ann Wanker, Yngsjö 32
3 Rubigo Fly On Bonnie, Madeleine Winberg, Eskilstuna 29
4 Engelaiz Coutinho, Anna Karlsson, Gränna 16
5

Seganders Paiste, Katarina Magnusson, Avesta

11

Forester Johnsson Minnespris 2018

Plac Hundens namn / Ägare Poäng
1 Teamwork Zahara, Håkan Sehlin, Österåker 16
2 Pure Logic's Penelope, Margareta Wertsberg 15
3 Hausse Folke, Helen Nilsson, Sundsvall 15
4 Engelaiz Casey, Kristina Ljungner, Knäred 15
5 Engelaiz Valpolicella, Kristin Halle, Nordre Frogn 15
6 Teivik's Valev, Catrine Lorensson, Alafors 14
7 Engelaiz Chelsea, Cecilia Borgljung, Falun 13
8 Heros Biscaya, Johanna Rapp, Växjö 13
9 Rubigo Fly On Bonnie, Madeleine Winberg, Eskilstuna 12
10 Twinbox W's Sugar Rush, Ann Wanker, Yngsjö 11

Barbro Rydins Minnespris 2018

Plac  Hundens namn / Ägare Poäng
1 Twinbox W's Sugar Rush, Ann Wanker, Yngsjö 28
2 Rubigo Fly On Bonnie, Madeleine Winberg, Eskilstuna 23
3 Engelaiz Casey, Kristina Ljungner, Knäred 22
4 Engelaiz Chelsea, Cecilia Borgljung, Falun 21
5 Mythique's Cersei, Janet Johansson, Västerås 18
6 Engelaiz Breeze, Linda Antonsson, Nödinge 16
7 Heros Biscaya, Johanna Rapp, Växjö 15
8 Twinbox Z's Bernardo, Berthold Franzén, Norrköping 14
9 Engelaiz Coutinho, Anna Karlsson, Gränna 14
10 Engelaiz Famous, Anna Mild Ackrell, Västervik 12

 

Bästa avelshund och bästa tik 2018

Plac  Hundens namn / Ägare Poäng
1 Engelaiz Umbra, Rosendahl Gerd, Mussawir Marlene 83
2 Rubigo Flying Duchess, Bengt Larsson, Fagersta 48
2 Swedbox Tillelit, Tommy Gråfalk 48
4 Valsängen's Tiramisu, Wanker Ann 34
4 Twinbox Captain Haddock, Hörman Fält Lena 34
6 Aick Von Altenburg, Veronica Frohlund 30
6 Jipotimas Yinichi, Jill Mellström 30
8 Engelaiz Qanazta, Marlene Mussawir 29
9 Hausse Vixi, Nilsson Helen 26
10 Albinsson's Alerta Krösamaja, Pia Albinsson 24
10 Teamwork Viva La Vida Magica, Maritha Östlund Holmsten 24
10 Hausse Vegas, Andermyr Nyberg Christina 24

 

Bästa IPO/BSL Boxer 2018

Placering  Hundens namn / Ägare Poäng
1 Twinbox Valiant, Torbjörn Johansson, Ronneby 18
2 Engelaiz Dundra, Robert Lindström 17
3 Hausse Freck, Jeanette Drevenhorn, Åsa 4

Maj-Britts Larssons Minnespris till
Bästa Lydnadsboxer 2018

Plac Hundens namn / Ägare Poäng
1 Engelaiz Chelsea, Cecilia Borgljung, Falun 12
2 Albinsson's Blixtrande Ronja, Ingegerd Wirén, Segmon 12
3 Rubigo Fly On Bonnie, Madeleine Winberg, Eskilstuna 6
4 Hausse Folke, Helen Nilsson, Sundsvall 6
5 Novic’s Torsten, Eva Arvidsson 6
6 Engelaiz Atlanta, Malin Andersson, Göteborg 6
7 Swedbox Unique, Åsa Perlefelt, Fagersta 6
8 Nordteam's Filliflax, Patrick Aronsson, Stockholm 4
9 Teamwork Aztor, Åsa Nilsson, Växjö 4
10 Albinssons Barnsliga Mattis, Helena Löfgren 4

 

Bästa Avelshane till minne av Ragnar Borgefors

Plac Hundens namn / Ägare Poäng
1 Swedbox Tillelit, Tommy Gråfalk, Örby 28
2 Jipotimas Yinichi, Jill Mellström, Solna 19
3 Twinbox Captain Haddock, Lena Hörman Fält 17
4 Rubigo Next Jet, Pia Lannermalm, Kista 15
5 Hausse Vegas, Christina Andemyr Nyberg 14
5 Impressive's Burt Bacharach, Ebba Ahlgren 14
7 Snazzy's Krut, Annica Lundin 12
8 Engelaiz Vancouver, Bengt Wallman 10
9 Jaws The Fifth Element, Madeleine Winberg 8
10 Aick Von Altenburg, Veronica Frohlund 4

 

Svenska Boxerklubbens Vandringspris Bästa veteran 2018

Plac Hundens namn / Ägare Poäng
1 Honeybox Future Dream, Sofie & Joel Vilborg, Brottby 22
2 Engelaiz Umbra/Marlene Mussawir,Västra Frölunda 20
3 Jipotimas Yang, Jill Mellström, Brottby 5
4 Teamwork Upp O Ner, Jeans Karlsson, Örebro 4
5 Shirwalk's Destiny, Ninni Johansson, Gyttorp 3
5 Boxolas Utopia, Ola Stålberg, Karlskoga 3
5 Queensie's Jizza, Inger Nordh, Frillesås 3
5 Honeybox Famous Passion, Helena Fredriksson, Stockholm 3
5 Jipotimas Yinichi , Jill Mellström, Brottby 3

 

Peggie Ceders Minnespris 2018

Plac Hundens namn / Ägare Poäng
1 Swedbox X-It, Harry Dahlgren, Kungsbacka 22
2 Rubigo Kitty Hawk, Åsa Danielsson, Stockholm 17
2 Farickos Vici, Bengt Karlsson, Björkvik 17
2 Honeybox Future Dream, Sofie & Joel Vilborg, Brottby 17
2 Twinbox W's Sugar Rush, Ann Wanker, Yngsjö 17
6 Winbergs Twist And Shout, Maja Axelsson Svancar, Torshälla 15
6 Casablanca Herkimer, Elina Gustafsson, Hamneda 15
8 Engelaiz Breeze, Linda Antonsson, Nödinge 14
9 Mythique's Cersei, Janet Johansson, Västerås 14
10 Rubigo Fly On Bonnie, Madeleine Winberg, Eskilstuna 11